Our Teaching & Support Staff
Teaching and Pastoral
Teaching Staff
Teaching Staff
-
Poppy Andrews - Art
-
Alix Anson - Head of Learning Support
-
Tim Archard - Climbing Instructor
-
Rev Chris Ashton - School Chaplain & Head of Religious Studies
-
Tom Aubrey-Fletcher - Deputy Head (Development), Head of Junior School
-
Amelia Baker - Year 6 Houseparent, History
-
Tom Bennett - Director of Music, Year 8 Houseparent
-
Louise Clark - Pottery
-
Karen Dalton - Learning Support
-
Harry Day - Maths, Games, Assistant Year 7 Houseparent
-
Hannah Edwards - LAMDA Teacher
-
Ginny Farrell - LS English, EAL
-
Hugh Freese - Senior Deputy Head, English
- Bob Gooch - DT
-
Rory Griffiths - Director of Sport, Head of Junior English
-
Ralf Hallett - Science, Assistant Year 8 Houseparent
-
Mark Harris - Head of Humanities
-
Peter Hill - Head of Maths
-
Ruth Hogg - Head of House, French, DSL
-
Graham Howell - Music & Latin
-
Sarah Hutchison - Learning Support
-
Tim Jackman - Maths
-
Sebastian Jeffreys - Teaching Assistant, Librarian
-
Stephen Johnson - Head of Science
-
Alex Kidd - Sports Hall Manager
-
Daniel Lane - Maths
-
Zak Long - Maths
-
Michelle McDonough - English & Librarian
-
Simon Murdoch - Golf Professional, Photographer
-
Christopher Page - History, Geography, Assistant Year 6 Houseparent
-
Adam Pearson - Deputy Head (Pastoral), Bowlers Houseparent, Science
-
Sergio Perello - Spanish, Assistant Bowlers Houseparent
-
Jack Phillips - Deputy Head (Academic), Science
- Tony 'PC' Plowman - Woodwork
-
William Richards - Year 7 Houseparent, Geography
- Elizabeth Sutton - Head of French, Director of Tennis
-
Stephen Taylor - Music
Pastoral Staff
-
Elaine Harris - Senior Matron
-
Joanne Colcutt - Matron
-
April Bailey - School Nurse
-
Ruth Hogg - DSL, Head of House, French
-
Triona Pearson - Bowlers Houseparent
-
Sergio Perello - Boarding Assistant
School Office Staff
-
Maria Blick, Head of Marketing & Admissions
-
Jo Busson - Assistant Head of Operations
-
Sue Day - Head's PA
-
Rachel Nickerson - Development and Alumni Relations
-
Claire White - Head of Operations
-
Jane Woodcock - School Secretary
Support Teams
Catering Staff
- Jason Bufton - Catering Manager
- Georgie Thorpe - Duty Chef
- Anne Nicholls - Catering Assistant
- Denise Wiseman - Catering Assistant
- Beau Kilbee - Catering Assistant
- Zoe Kingswood - Cook
Grounds Staff
- Rob Maskrey - Head Groundsman
- Joseph Green - Lead Groundsman
- Pete England - Assistant Groundsman
- Linda Butler - Gardener
- Jack Smith - Maintenance Manager
- Shaun Bayliss - Maintenance
- Aidan Quick - Maintenance
- Will Trinder - Maintenance
Domestic Staff
- Cora Benterman
- Karen Capon
- Mel Curtis
- Stacey Haynes
- Sirlene Da Silva
- Valdeci Pereira Da Silva
- Samantha Pyniger
- Katherine Bateman
- Ruby Pyniger
Laundry Staff
- Janet Antcliffe
- Marnie Walker
- Julie Walker